İşletmeniz İçin Bir Sunucuya mı İhtiyacınız Var?

Çevrimiçi bir işe başladığınızda, verebileceğiniz en önemli kararlardan biri hangi sunucuyu kullanacağınızdır. Bir web sunucusu, bir internet sitesinin çalışmasını sağlayan şeydir. Bir web sayfası isteğini alır, URL’nin dosyasını bulur ve dosyayı istek sahibinin tarayıcısına yükler. Herhangi bir çevrimiçi işletmenin temeli sunucudur ve doğru sunucuyu seçmenin anahtarı işletmenizin ihtiyaçlarını bilmek ve hangi sunucunun en fazla faydayı sağlayacağını anlamaktır.

Küçük bir işletmeniz varsa, Sanal Barındırma popüler bir seçimdir. Ayda 20 ila 50 dolar arasında bir hesap açabilirsiniz. Hesap başına yalnızca bir siteye izin verilir, bu nedenle ikinci bir web sitesi oluşturmaya karar verirseniz, ikinci bir hesap açmanız yeterlidir. Çok sayıda kullanıcısı olan tek bir sunucu olduğu için bir yönetici tarafından kontrol edilir. Ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız, yönetici ile iletişime geçmeli ve ne yapacağınıza karar vermeyi ona bırakmalısınız. Bunun iyi tarafı, programı nasıl çalıştıracağınızı bilmek konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır; kötü yanı, çok fazla kontrole sahip olmamanızdır. Ancak, yalnızca bir veya iki web sitesine sahip küçük bir işletmeniz varsa, bu akıllıca bir karardır.

Daha fazla web sitesine sahip daha büyük bir işletmeniz varsa, Sanal Özel Sunucu daha iyi bir seçenek olabilir. Dallara ayrılan tek bir sunucudur, bu da özgürlüğünüzü korurken masrafları diğer kullanıcılarla paylaşmanız anlamına gelir. Kendi yöneticiniz olduğunuz ve ayarları bir kılavuz yardımıyla kontrol ettiğiniz için, program hakkında biraz bilgi sahibi olmanız en iyisidir. Bununla birlikte, programı bilmeseniz bile, kılavuzla rahat hissettiğiniz sürece başarılı olursunuz. Bir Sanal Özel Sunucu, ayda 100 doların biraz üzerinde bir fiyata 50’ye kadar web sitesine sahip olmanızı sağladığından, büyük, karmaşık bir işletmeniz varsa bu en akıllıca seçimdir.

Hangi web sunucusu yazılımını seçeceğinizi de bilmelisiniz. Bazen size bir seçenek sunulmaz, ancak verilmesi durumunda, her seçeneğin artılarını ve eksilerini bilin.

İki popüler web sunucusu yazılımı türü Microsoft Internet Information Server (IIS) ve Apache’dir. IIS’yi yalnızca NT tabanlı sunucu sistemlerinde kullanabilirsiniz – temel olarak Microsoft ile Microsoft. Bununla birlikte, kullanımı kolaydır, yoğun bir şekilde desteklenir ve çarpma korumasına sahiptir. Apache’nin ise herhangi bir desteği yoktur, ancak ücretsizdir ve bu nedenle dünyanın en popüler web sunucusu yazılımıdır. Size kolaylık sağlamak için her zaman güncellenir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz başka birçok sunucu ve yazılım vardır, ancak bunlar, seçimlerinizi yapmanıza yardımcı olacak temel bilgilerden bazılarıdır. Çevrimiçi işletmeleri yönetmek zordur, bu nedenle yanlış sunucuyu seçmek ve tüm zamanınızı kar etmek yerine bunun için endişelenerek harcamak istemezsiniz. Maliyetleri, güvenliği ve tercihleri ​​göz önünde bulundurarak, sunucunuzu akıllıca seçebilir ve sıfırdan başlayarak işinizi başarıya ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir