Hizmet Sözleşmeleri: Müşterilerinizi Tanıyın

Becerilerinizi bilmenin ve orta derecede kalifiye olmanın yanı sıra, BT hizmet sözleşmeleri için hedeflemek istediğiniz şirketlerin büyüklüğüne dikkat edin. 60 istasyonun, 100 istasyonun veya 150 istasyonun peşinden gitmek başlamak için en iyi yer değildir.

Küçük başla

Teknik becerileriniz için daha rahat ve daha ulaşılabilir bir şeyle başlayın. Bu muhtemelen bir veya muhtemelen 2 sunucuya sahip 10 ila 35 PC aralığındaki biri olacaktır. Genellikle geniş alan ağ bağlantılarına sahip olmazlar. İhtiyaçlarının çoğu, Windows ve Office ve muhtemelen zaten rahat olduğunuz şeylerle ilgili olacaktır. Daha büyük işletmelere geçmeden önce kesinlikle daha küçük küçük işletmelerle başlayın.

BT Hizmet Sözleşmeleri Düzenli İletişim Gerektirir

Müşteri beklentilerinin sürdürülmesi açısından, müşterilerle e-posta, telefon görüşmesi veya uğrayarak düzenli olarak iletişim halinde olmak son derece önemlidir. Servis sözleşmesi doğru bir şekilde ayarlanmışsa, siz ve/veya teknik personeliniz ayda en az bir kez müşterinin sahasında bulunmalısınız.

Çoğu durumda, ayda en az iki kez olacak. Beklentilerini gerçekten karşıladığınızdan ve aştığınızdan emin olmak için ekstra bir kalite kontrol aracı istiyorsanız, açık iletişim hatları ve düzenli olarak iletişimde kalmak son derece önemlidir.

BT Hizmet Sözleşmelerini Değerlendirmek İçin Anketleri Kullanın

Düzenli olarak bir anket gönderin. Yılda bir kez minimumdur. Bunu, onlara yenilemelerini vermeye hazır olmadan birkaç ay önce yapın. İsterseniz bunu yılda iki kez veya üç ayda bir uyarlamaktan çekinmeyin. Hatta biraz daha az resmi hale getirebilirsiniz, ancak kilit nokta geri bildirim istemeye devam etmektir. Nasıl geliştirebileceğinizi, BT hizmet sözleşmeleriniz aracılığıyla sunmaya nasıl devam edebileceğinizi sormaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir