Sanatın İyileştirme Potansiyeli

Sık sık sanatın hayatın bir taklidi olduğu söylenir. Sanat, bir ifade biçimi ve fikir ve duygularımızı ilettiğimiz bir kanaldır. Kişinin yaratıcılığının ifade aracıdır. Sanat, duyuları harekete geçiren ve farklı türde duygular uyandıran insan etkinliğinin bir ürünüdür. Zihnin algıladığını yorumlamasıdır ve onu sembollerle, kelimelerle, çizimlerle, müzikle, dansla, oyunlarla vb. ifade eder. Yaratıcısının zihninden gelir.
Sanat hayatı taklit ediyorsa ve insan etkinliğinin bir ifadesiyse, o zaman sanat, bir bireyin yapıtları aracılığıyla var olma durumunu anlamamıza yardımcı olabilir. Yüzyıllar boyunca birçok sanatçı sanat formlarını estetik ve tedavi edici amaçlar için kullandı. Sanat ve şifa arasındaki bağlantıyı anlayan birçok sanatçı, varsayımlarını insan gelişimi ilkelerine, psikolojik teorilere, klinik uygulamalara, maneviyata, çok kültürlü ve sanatsal geleneklere dayandırdı.
Sanat terapisi, stres ve duygusal problemler, kaygı ve depresyon, hastalıklar ve diğer sağlık durumları gibi hayatta çeşitli zorluklarla karşılaşan insanlar tarafından sanatın terapötik kullanımıdır. Aynı zamanda kişisel gelişim ve tatmin arayan insanlar içindir.
Sanatsal yaratım ve süreçleri, kişisel farkındalığı ve semptomlarla, stresle ve travmatik deneyimlerle başa çıkmayı içeren yaşam mücadeleleriyle başa çıkma yeteneğini artırır. Sanat terapisi, bilişsel yetenekleri geliştirmeye yardımcı olur ve yaşamı onaylayan zevkler sağlar.
Sanat terapisinde yaratma, karalama veya eskiz yapma dürtüsüyle veya belirli bir duygu, rüyalar, anılar veya sadece basit bir fikirle başlayabilir. Bir sonraki adım, bir kil veya boya veya kişinin yaratması için kullanmak isteyeceği herhangi bir alet kullanarak ona fiziksel bir form vermektir. Sözü olmayan veya henüz anlaşılmamış bir şeyi ifade etmek için bir araç sağlayan yaratıcı bir oyundur.
İnsanların sanat terapisine gelmelerinin birkaç nedeni vardır. Sevdiği birini kaybetmenin yasını tutan, kaygı ve depresyon, travma, cinsel istismar ve uyuşturucu ya da madde bağımlılığı yaşayan çoğu insan, yaratıcılıkları sayesinde rahatlama ve cesaret bulur. Kırık ilişkileri tamir eden, hayallerini keşfeden ya da hayatlarında yenilenme ve anlam arayan diğerleri, sanat terapisinin derinliğini çok yararlı ve etkili bulmuşlardır.
Sanat terapisi, kişinin özel olarak kabul ettiği görüntüleri veya ifadeleri gösterebileceği güvenilir bir yer haline geldiğinden derin bir güvenlik duygusu sağlayabilir. Tablolar, heykeller ve diğer sanat türleri, bir tür beslenme, iyileştirici içgörüler ve kişinin yaratıcılığına taze bir saygı sunar. Sessizce çalışmayı tercih eden insanlar var. Ancak danışan ile terapist arasında benzersiz bir diyalogun gerçekleştiği zamanlar da vardır. Bitmiş sanat eseri, seanstan sonra daha fazla yansıma kaynağı olmaya devam ediyor.
Sanat terapisi için, yaratıcı süreç ve deneyime güzel bir ürün ortaya çıkarmaktan daha fazla önem verilir. Çirkin bir resim çizmek, bastırılmış öfke, kaygı ve depresyonun önemli bir ifadesi olabilir. İlkokuldan beri sanat yapmamış bazı insanlar için sadece bir mum boya alıp bir işaret yapmak bile güçlü bir ifade olabilir. Sanat eserleriyle uğraşmak, duyguları uyandırabilir ve o günlerin anılarını yeniden yaşayabilir.
Sanat terapistleri, estetik ve terapi alanında eğitimli profesyonellerdir. Sanatın iyileştirici potansiyeli konusunda uzmandırlar. Sanatı psikolojik ve duygusal bozuklukları tedavi etmek, değerlendirmek ve araştırmak için kullanırlar. İlgili profesyonellere danışmanlık sağlarlar ve her yaştan insanla çalışırlar: bireyler, çiftler, aileler, gruplar ve topluluklar. Ruh sağlığı, rehabilitasyon, tıp ve adli tıp kurumları dahil olmak üzere farklı lokasyonlarda ve büyük ortamlarda bireysel veya klinik ekiplerin bir parçası olarak hizmetler verilmektedir; topluluk sosyal yardım programları; sağlıklı yaşam merkezleri; okullar; bakım evleri; kurumsal yapılar; açık stüdyolar ve bağımsız uygulamalar.
Deneyimlemek ve yaratıcılığı yeniden kazanmak güçlendirici olduğu kadar zevkli de olabilir. Yaratıcılığı terapiyle birleştirmek, günlük normal yaşamın mücadelelerini ve zorluklarını keşfetmeye büyük ölçüde yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir